علارغم انچه که در بسیاری از برنامه های تلویزیونی راجب کار با چوب که میبینیم، کار با چوب تنها به معنی کار با ابزار های گران قیمت مثل میز برش، اره فلکه و دستگاه های کف رنده نیست. نجارها معمولا از ابزار الات دستی پایه و اصلی برای اندازه گیری، در اوردن طرح اولیه، علامت گزاری، تراش دادن و کنده کاری ودیگر کارها استفاده میکنند. مجموعه ای از ابزار الات دستی صنایع چوب به شما کمک خواهد کرد تا کار با چوب را شروع کرده و مهارت کسب کنید و از ابزار های پیشرفته تر بهره مند شوید.

چکش

همه ی ما ممکن است در زندگی مان به اهداف متفاوت از چکش استفاده کرده باشیم. این درحالیست که برای کاربردهای متفاوت چکش های متفاوتی هم وجود دارد. پر مصرف ترین نوع چکش در صنایع چوب مدل چکش میخ کش است که سری صاف و کمی مایل به گرد دارد. از لحاظ وزن خیلی سنگین نیست و بسیار خوش دست است.

انواع خط کش و گونیا

گونیا یکی از کاربردی ترین ابزار نجاری است. نه تنها سریع ترین و راحت ترین ابزار برای علامت گزاری و خط کشی به منظور برش است بلکه میتوان از ان برای مشخص کردن زاویه تا 45 درجه استفاده کرد. گونیا ابزاری بسیار کاربردی است که معمولا نجاران به همراه دارند.

متر

برای اندازه گیری های معمول روزانه یک متر با اندازه ای استاندارد به کار میرود. به منظور سهولت کار شما میتوانید از متری استفاده کنید که دارای هردوعلامت گزاری استاندارد و متریک باشد.

 

توجه داشته باشید که قلاب در انتهای یک متر اندازه گیری کمی به جلو عقب حرکت میکند. به گونه ای که به شما این امکان را میدهد اندازه گیری دقیقی به دست اورید چه بخواهید متر را در انتهای قطعه کار بچسبانید یا ان را در مقابل کار نگه دارید.

کاتر

کاتر دارای مکانیزم قفل که تیغه های یک بار مصرف دارد، یکی دیگر از ابزار های مهم نجاران است. این ابزار برش همه کاره برای حک کردن علامت گزاری بر روی تکه چوب، برش ضریف و صدها مصارف دیگر که نیاز به تیغ دارد به کار میرود.

 

مغار

برای تراشیدن و کنده کاری قسمت های زائد چوب در محل اتصال و زبانه عالی و کاربردی است. یک مغار میتواند برش های بسیار دقیق و تمیز و شیار هایی که دیگر ابزارها نمیتوانند ایجاد کند. نجاران قدیمی و هنرمندان صنایع دستی چوبی مغار هایی در اندازه ها و مدل های متفاوت دارند. اما برای شروع بهترین مغار در سایز های 1.4 اینچ، 1.2 اینچ، 3.4 اینچ و 1 اینچ است.

تراز

زمانی که میخواهید مطمین شوید که ایا قطعه کارتان کاملا عمود یا افقی قرار گرفته است میتوانید از تراز استفاده کنید. یک تراز تقریبا بلند جوابگوی پروژه های متفاوت شما خواهد بود.

پیچ گوشتی

در بیشتر مواقع از دریل شارژی برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده میشود اما در بعضی پروژه ها ابزار دستی چون پیچ گوشتی به کار میرود. پیچ گوشتی سه سایز استاندارد دارد که لازم است هر سه ی ان را داشته باشید.

زاویه یاب

زاویه یاب خیلی به گونیا شباهت دارد با این تفاوت که هر زاویه ای را نشان میدهد و میتوان از مکانیزم قفل ان استفاده کرد و روی یک زاویه مشخص ان را قفل کرد. برای اندازه گیری زاویه ابزاری کاربردی است.

ست میخ

ست میخ که همه با ان اشنایی برای سطوح زیرین کار و اتصال به کار میرود. یک ست کوچک از میخ ها در سه سایز متفاوت میتواند کار شما را تا حدودی پیش ببرد.

 

کف رنده دستی

اخرین ابزاری که برای نجاران خیلی ضروری و کاربردی است یک کف رنده ی کوچک است که هر نجاری باید یکی از ان داشته باشد. این ابزار سنتی کار با چوب به منظور صاف کردن سطح چوب و تراش دادن خورده چوب به کار میرد و برای تراش دادن لبه ها حین سرهم کردن کار فوق العاده است.

 

منبع :bitsclassic.com