اره میزی یکی از پر مصرف ترین ماشین آلات کار با چوب در کارگاه است

تحقیقات ثابت کرده است که تقریباً خطرناک ترین دستگاه بوده و بیشترین جراحات جدی نتیجه استفاده از اره میزی است تا دستگاه‌ها و ماشین‌آلات دیگر.

آیا این به این معناست که هیچ کس نمی‌تواند با اره میزی ایمن کار کند؟! البته که اینطور نیست. نجار با رعایت نکات ایمنی می تواند از آسیب های جدی و جراحات حین کار با اره میزی بکاهد. ما در اینجا ۱۰ نکته ایمنی آورده‌ایم که هر نجاری پیش از کار با اره میزی باید در نظر داشته باشد.

1.تجهیزات ایمنی به تن داشته باشید.

هنگام کار با ابزار آلات قدرتی پوشیدن لباس ایمنی ضروری است. نجار باید همیشه عینک ایمنی و محافظ گوش داشته باشد. لباس های گشاد جواهرات و گردنبند از مواردی هستند که موقع کار خطر افرین اند.

2.اطراف تان را مرتب و تمیز نگه دارید.

زمانی که از یک اره میزی استفاده می کنید میز و اطراف آن را خالی ابزارآلات، تکه چوب و خاک اره نگه دارید. هر کدام از این موارد می‌تواند سر راه کار قرار گیرد یا باعث شود نجار نتواند برش تمیز و بدون خطر ایجاد کند یک تکه چوب اگر با تیغ اره ای که در حال چرخش است برخورد کند میتواند مثل گلوله پرتاب شود.

 3.نکات ایمنی را بررسی کنید.

قبل از شروع کار با اره میزی همیشه نکات ایمنی دستگاهتان را چک کنید و مطمئن شوید تنظیم است و به درستی کار می‌کند. محافظ تیغ اره یا تیغه برش، تیغه جداکننده و گیره ضد ضربه طوری طراحی شده اند که از نجار حین کار با دستگاه محافظت کند و قبل از روشن کردن دستگاه باید تنظیم شوند.

 4. در صورت امکان از میزهای کمک یا استند استفاده کنید.

هنگام برش تکه های بزرگ چوب مانند یک ورق کامل تخته چند لایه یک میز کمکی یا استند در کنار اره میزی تان قرار دهید تا به شما کمک کند قطعه کار را راحت تر حرکت دهید.

 5. پیش از عوض کردن تیغ اره حتما دستگاه را خاموش کنید

قبل از عوض کردن تیغ یا هرگونه عمل دیگری که قرار است روی تیغ اره انجام شود، حتما مطمئن شوید که دستگاه کاملا خاموش است. با این کار احتمال اینکه تیغ اره سهوا بچرخد و ایجاد خطر کند را کاهش میدهید.

6. زمانی که تیغ اره درگیر است اره میزی را روشن نکنید.

زمانی که نجار میخواهد با اره میزی کار کند، باید مطمئن شود تیغ اره ازادانه می چرخد و در قطعه کار گیر نکرده است.

زمانی که دستگاه روشن میشود، تیغ اره باید به نهایت سرعت خود برسد بعد برش شروع شود.

7.برای اره میزی تان جای مناسبی در کارگاه داشته باشید.

اره میزی را در جای مناسب قرار دهید. زمانی که نجار برای کار با اره میزی کنار ان می ایستد باید طوری بایستد که تعادل خود و قطعه کار را کاملا حفظ کند. علاوه بر این نباید نجار دقیقا مقابل تیغ اره بایستد. چرا که ممکن است قطعه کار پرت شود.

8.از تیغ در حال حرکت دور بمانید.

زمانی که تیغ اره هنوز درحال چرخش و حرکت است اپراتور یا هر فرد دیگری که با اره میزی کار میکند نباید به منظور تنظیم یا هرکاری به ان نزدیک شود.

9.از محافظ دست استفاده کنید.

زمانی که با اره میزی کار میکنید حتما محافظ دست داشته باشید. محافظ دست باعث میشود هم برش دقیق تر صورت گیرد هم از پرتاب شدن تکه کار جلوگیری میکند. بعلاوه اینکه از دست شما هم در برابر جراحت محافظت میکند. از برش بدون محافظ دست بپرهیزید.

10. قطعه کار را پیش از برش بررسی کنید.

قبل از شروع برش، نجار باید قطعه کار را به خوبی بررسی کند تا اجسام خارجی درون ان نباشد. اجسامی مثل میخ، منگنه، پیچ یا حتی گره چوب. هرکدام از اینها در برخورد با تیغ اره ای که درحال چرخش است بسیار خطرساز است.

و در اخر باز هم شما میتوانید از محافظ دستی که معرفی شد برای مواقعی که قطعه ی کار کوچک است استفاده کنید که به شما کمک میکند قطعه را در موازای تیغ اره به راحتی حرکت دهید. بدون اینکه قطعه کار پرتاب شود یا انگشتان فرد اسیب ببیند.

 

منبع :bitsclassic.com