مغار یکی از مهم ترین ابزار در صنایع چوب، منبت، خراطی و… می باشد. مغار ابزاری است برای کنده کاری و ایجاد طرح و نقش بر سطح چوب استفاده می شود که از دو قسمت تشکیل شده است. مغار از یک تیغه فولادی تیز و یک دسته که می تواند چوبی یا پلاستیکی باشد تشکیل شده است. این ابزار بر اساس شکل تیغه به انواع مختلفی در ابعاد مختلف تهیه می شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند، در ادامه شما را فاده می شود که از دو قسمت تشکیل شده است. مغار از یک تیغه فولادی تیز و یک دسته که می تواند چوبی یا پلاستیکی باشد تشکیل شده است. این ابزار بر اساس شکل تیغه به انواع مختلفی در ابعاد مختلف تهیه می شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند، در ادامه شما را با انواع مغار و کاربردهای آن آشنا خواهیم:

تخت
نیم باز
گلویی
شفره
چاقویی
مغار تخت
مغار تخت از پرکاربردترین و رایج ترین مغار های موجود در بازار است. تیغه مغار تخت دارای یک طرف صاف و یک طرف پخ است. از مغار تخت برای شیب دادن، کندن سطوح صاف، ایجاد خطوط راست و …استفاده می شود. مغار تختی که پهنای آن یک میلی متر است و با نمره یک شناخته می شود، در بازار به مغار کبریتی معروف است. نوعی از مغار تخت هست که قسمت برنده آن به صورت سرکج است و برای ایجاد شکل گل و برگ می باشد. از مغار لبه تخت مابل نیز برای مرتب کردن و صاف کردن استوانه ها استفاده می شود.

پ

مغار نیم باز

لبه مغار نیم باز دارای انحنای ملایمی است و برای برداشتن بار کمی از روی چوب و فرم دهی حجم کم کاربرد دارد. برای این که به توان قسمت های گرد و قوس دار را در سطح کار کنده کاری کرد از مغار نیم باز استفاده می شود. می توان گفت برای استوانه ای کردن چوب از مغار نیم باز استفاده می شود.

مغار گلویی

یکی دیگر از پرکاربرد ترین مغار ها، مغار گلویی است. این مغار شبیه به مغار نیم باز با انحنای بیشتر که دهانه آن U شکل می باشد و برای براده برداری، فرم دهی، صیقلی کردن سطوح، تمیز کاری و همچنین آماده سازی قطعات برش خورده با قوس بیشتر  استفاده می شود.

مغار شفره

مغار شفره یکی از انواع مغار برای منبت کاری و عمل خراطی می باشد که جهت کنده کاری و تراشیدن چوب مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مغار خراطی دارای تیغه ای V شکل می باشد که به مغار شفره شناخته شده است. این نوع مغار برای سفت کاری،جدا کردن خطوط طرح از هم و یا از زمینه،کارهای ظریف،و … کاربرد دارد.

مغار چاقویی

این مغار ها دسته های کوتاه تری نسبت به سایر مغار ها دارند و تیغه هایی به شکل انوع چاقو دارند که در فرم های مختلف برای تراشیدن و منبت کاری های بسیار ظریف و تراشیدن دسته قاشق و… استفاده می شود.

 

منبع :چوبینر