میخکوب بادی یکی از ابزارهای پراستفاده در صنعت چوب و نجاری و به‌خصوص نصب سازه‌های چوبی در پروژه‌های ساختمانی است. از میخکوب بادی می‌توان برای اتصال دو قطعه چوبی به هم و حتی اتصال تخته‌ها و پروفیل‌های چوبی به دیوار گچی استفاده کرد. به‌عنوان مثال برای نصب دیوار پوش های چوبی مانند لمبه و نصب قرنیز کف به دیوار گچی از میخکوب بادی استفاده می‌شود.

شناخت میخکوب بادی نجاری و طرز کار آن

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، از میخکوب برای اتصال قطعات چوبی به هم استفاده می‌شود. میخکوب میخ‌های سوزنی شکل را بسیار سریع و در صدم ثانیه به سمت نقطه‌ای که شما مدنظر دارید، شلیک می‌کند. میخکوب‌ها در مدل‌های برقی و بادی در بازار موجود هستند. در این نوشته هدف ما آموزش کار با میخکوب بادی هست.

هوای مورد نیاز برای شلیک میخ از طریق کمپرسور هوا تأمین می‌شود. برای شلیک میخ به ۵ تا ۶ بار فشار نیاز هست. هوای فشرده در پشت پیستون میخکوب باقی می‌ماند و با فشردن ماشه دستگاه، پیستون به سمت جلو حرکت می‌کند. در مرکز پیستون یک سوزن وجود دارد که با حرکت پیستون، یک میخ را از خشاب جدا و به داخل چوب وارد می‌کند.

 

میخکوب بادی هم در ابعاد و اندازه‌های مختلف در بازار موجود هست و شما بر اساس نوع سازه و نوع میخ موردنظر، دستگاه مناسب را انتخاب می‌کنید. یکی از پراستفاده‌ترین میخکوب‌های مورد استفاده در صنعت چوب، میخکوب اس کا (SK) است. عموماً از میخکوب اسکا برای نصب قطعات چوبی و ام دی اف به هم یا برای نصب دیوار پوش و قرنیز بر روی دیوار استفاده می‌شود.

اگر شما یک نجار هستید و یا حتی یک خویش ساز، احتمالاً میخکوب SK اولین انتخاب شما برای خرید میخکوب خواهد بود.

برای استفاده از میخکوب به چه تجهیزات جانبی نیاز دارید؟

میخکوب بادی به‌تنهایی هیچ کاربردی ندارد و برای راه‌اندازی آن نیاز به فشار باد ثابت (۵ تا ۶ بار) دارید. برای تأمین فشار باد میخکوب از کمپرسور هوا استفاده می‌شود. مهم نیست از چه کمپرسور هوا و با چه سایزی استفاده می‌کنید، همین‌که دستگاه قادر باشد ۵ تا ۶ بار فشار ثابت ایجاد کند، کافی است.

اگر قصد استفاده از میخکوب برای نصب دیوار پوش و کف‌پوش در پروژه‌های ساختمانی دارید، پیشنهاد ما خرید کمپرسور هوا ۵۰ لیتری است. البته اگر کمپرسور هوا از نوع سایلنت باشد، با صدای کمتری این کار را انجام خواهید داد.

 

 

کمپرسور هوا هم به‌تنهایی قادر به انتقال هوای فشرده به میخکوب بادی نیست. شما باید این هوای فشرده را از طریق شیلنگ (شلنگ) هوا از کمپرسور به میخکوب هدایت کنید. معمولاً برای این سبک از دستگاه‌ها از شیلنگ هوای فنری استفاده می‌شود. این شیلنگ‌ها فضای کمی را اشغال می‌کنند و در صورت نیاز به خاطر فنری بودن، می‌توان به طول آن‌ها افزود.

نکته‌ی دیگری که در مورد میخکوب بادی باید اشاره کرد، انتخاب نوع میخ است. میخکوب‌ها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و باید میخ متناسب با نوع دستگاه را تهیه کرد. به‌عنوان مثال برای میخکوب اسکا از میخ SK یاF  استفاده می‌شود. این میخ یکی از پر کاربردترین میخ‌ها در صنعت چوب است و معمولاً در هر فروشگاه ابزار یراقی این میخ در اندازه‌های ۱۶ تا ۵۰ میلی‌متری موجود هست.

چگونه از میخکوب بادی استفاده کنیم؟

نکته اول برای استفاده از میخکوب این هست که باید با توجه به فشار مورد نیاز میخکوب، فشار خروجی کمپرسور هوا را تنظیم کنید. اگر کمپرسور هوا موجود در کارگاه شما این قابلیت را ندارد، یک رطوبت‌گیر تهیه کنید و با استفاده از آن فشار خروجی به سمت میخکوب را تنظیم کنید. فشار مورد نیاز دستگاه در کاتالوگ آن درج‌شده است. فشار کم هوا موجب تداخل در انجام‌ کار و فشار زیاد، موجود خرابی زودرس قطعات داخلی میخکوب می‌شود.

نکته دوم اینکه حتماً از رطوبت‌گیر هوا استفاده کنید. رطوبت‌گیر مانع از نفوذ رطوبت و کثیفی‌های داخل کمپرسور هوا به میخکوب می‌شود. با این کار میخکوب سال‌های بیشتری انجام وظیفه خواهد کرد.

 

 

نکته سوم اینکه قبل از نصب میخکوب به شیلنگ باد، یک یا دو قطره روغن به داخل ورودی هوا بچکانید، این روغن معمولاً همراه با دستگاه هست و موجب عملکرد بهتر قطعات داخلی دستگاه می‌شود. توضیحات مربوط به زمان انجام این کار در دفترچه راهنما دستگاه موجود هست.

نکته چهارم انتخاب میخ است. میخ باید با توجه به نوع اتصالی انتخاب شود. میخ نه باید کوتاه باشد و نه خیلی بلند! کاملاً مشخص است که اگر میخ بلند باشد، از طرف دیگر چوب بیرون می‌آید و موجب خرابی سازه خواهد شد. اگر میخ کوچک باشد، اتصال قوی بین دو قطعه ایجاد نخواهد شد.

به‌عنوان مثال برای نصب قرنیز باید به ضخامت گچ اجرا شده روی دیوار توجه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین دلایل شکستن سوزن میخکوب، همین مورد است. برخی دوستان محاسبه دقیق برای انتخاب نوع میخ ندارند و میخ را بلندتر از ضخامت چوب و ضخامت گچ انتخاب می‌کنند. در این حالت میخ از چوب و گچ عبور می‌کند و به آجر یا بتن برخورد می‌کند.

با توجه به اینکه میخ توانایی سوراخ کردن بتن، آجر یا فلز را ندارد به عقب برمی‌گردد و موجب خرابی محل اتصال می‌شود. همچنین سوزن منگنه هم در اثر برگشت میخ به سمت عقب خواهد شکست. پس اگر در هنگام اجرای میخ با میخکوب بادی جرقه مشاهده کردید، احتمالاً میخ بلندتر از حالت استاندارد است و به عقب برگشت می‌کند. اگر این کار را بیش‌ازحد انجام دهید، بدون شک سوزن می‌شکند.

برخی از میخکوب‌های بادی یک چرخک تنظیم عمق سوزن دارند که با استفاده از آن می‌توان اندازه خروج سوزن از نوک دستگاه را تنظیم کرد.

میخکوب نجاری با کسی شوخی ندارد!

بله درست است. نه‌تنها میخکوب، بلکه دیگر ابزارهای نجاری با شما شوخی ندارد. شما هم نباید از میخکوب به‌عنوان ابزاری برای شوخی با دیگران استفاده کنید. نمونه‌های بسیار زیادی در اطراف ما بوده است که در اثر شوخی دو نفر باهم خسارت‌های جبران ناپذیری رخ داده است.

بیشتر میخکوب‌های بادی موجود در بازار دارای یک زبانه در قسمت نوک دستگاه هستند. این زبانه فنری هست و برای جلوگیری از شلیک ناگهانی دستگاه و به‌عنوان یک بخش ایمنی طراحی شده است. باوجود این زبانه، دستگاه زمانی شلیک می‌کند که نوک میخکوب (محل خروجی میخ) به سطح کار چسبانده شود. به‌محض چسبیدن نوک میخکوب به سطح کار، زبانه به عقب هدایت و ماشه فعال می‌گردد.

نکته بعدی که در زمان کار با میخکوب باید به آن توجه داشته باشید، محل قرارگیری دستتان است. به‌عنوان مثال اگر با دست راست میخکوب را هدایت می‌کنید، باید مراقب باشید که دست چپتان در نزدیکی محل خروج میخ نباشد. در برخی از موارد میخ به گره داخل چوب برخورد می‌کند و به سمت بالا منحرف می‌شود. در این حالت اگر دستتان در بالای چوب باشد، احتمال سوراخ شدن آن بسیار زیاد است. شخصاً چندین مورد از این اتفاق را تجربه کرده‌ام. با توجه به اینکه میخکوب ابزاری خطرناک هست، استفاده از عینک محافظ چشم به شما پیشنهاد می‌شود.

در زمان استفاده از میخکوب، عادت نکنید که دستتان را روی ماشه قرار دهید. فقط هر زمانی که قصد شلیک دارید از ماشه استفاده کنید. گاهی فنر زبانه محافظ آزاد می‌شود و حتی با یک حرکت کوچک دستگاه هم ماشه فعال می‌شود.

منبع :آیچوب