گیره نجاری در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. شاید برخی دوستان استفاده از گیره در نجاری را در حد نگه داشتن یک یا چند قطعه کار در کنار هم بدانند؛ اما همیشه یک استاد نجار خلاق به ترفندهای جدید می‌اندیشد.

 

 

۱- اگر نیاز هست یک ورق چوبی را به‌صورت افقی ثابت نگه‌دارید، یکی از ترفندها، استفاده از چند گیره به‌صورت هم‌زمان است. دو گیره پارالل را به زیر قطعه کار ببندید و با استفاده از دو پیچ دستی نجاری گیره پارالل را به میز کار یا خرپا نگه‌دارید.

به همین سادگی با استفاده از چهار گیره نجاری می‌توانید یک قطعه از بخش نر کار روی میز فیکس کنید.

۲- نگه داشتن قطعه‌های مارپیچ و منحنی و باریک کار سختی است. درصورتی‌که نیاز هست قطعات این‌چنینی را سنباده زنی، سوهان کاری نمایید، از روش ابداعی Richard Chowin استفاده کنید. در این روش قطعه را به تنگ نجاری ببندید و سپس تنگ را با گیره دیگر به میز کار متصل کنید.

البته اگر تنگ در اختیار ندارید، می‌توانید قالبی شبیه به تنگ بسازید. نکته اینجاست که برای استفاده از این روش باید گیره بسیار قوی و میز کار سنگین داشته باشید.

۳- تنگ لوله‌ای نجاری یکی از انواع گیره نجاری مورد استفاده در صنعت چوب هست. همان‌طور که می‌دانید گیره لوله‌ای نجاری یا همان تنگ نجاری دارای لوله در سایز های مختلف است. ممکن است در پروژه‌ای نیاز به استفاده از تنگ در طول بلند داشته باشید.

در این حالت پیشنهاد می‌شود ابتدا و انتهای لوله تنگ را رزوه کنید و با استفاده از بوشن فلزی لوله این دو قطعه را به هم متصل کنید. با این ترفند از ایجاد هزینه‌های اضافی هم جلوگیری خواهید کرد.

۳- تنگ لوله‌ای نجاری یکی از انواع گیره نجاری مورد استفاده در صنعت چوب هست. همان‌طور که می‌دانید گیره لوله‌ای نجاری یا همان تنگ نجاری دارای لوله در سایز های مختلف است. ممکن است در پروژه‌ای نیاز به استفاده از تنگ در طول بلند داشته باشید.

در این حالت پیشنهاد می‌شود ابتدا و انتهای لوله تنگ را رزوه کنید و با استفاده از بوشن فلزی لوله این دو قطعه را به هم متصل کنید. با این ترفند از ایجاد هزینه‌های اضافی هم جلوگیری خواهید کرد.

۴- اگر دو‌ست ندارید فک‌های فلزی گیره به سازه‌های چوبی ارزشمند شما آسیبی وارد نکند، می‌توانید از یک ترفند ساده استفاده کنید. موکت یا نمد را به‌اندازه سر فک برش کنید و با استفاده از چسب صنعتی به هم بچسبانید. در این حالت نگران ایجاد آسیب روی چوب در اثر بستن گیره نجاری نخواهید بود.

۵- اگر از گیره انبری استفاده می‌کنید و تعداد آن زیاد هست، پیشنهاد می‌کنیم از یک ارگانیزر مخصوص این گیره استفاده کنید. ساختار این ارگانیزر بسیار ساده هست و نیاز به توضیح بیشتری نیست. با این روش از پراکندگی گیره‌ها، گم شدنشان و آسیب احتمالی جلوگیری خواهید کرد.

 

۶- اگر گیره کوتاه دارید و مناسب برای استفاده در فضاهای بلند نیست، می‌توانید با استفاده از پلای وود طول کار گیر گیره را افزایش دهید. البته ای روش مناسب ایجاد فشارهای زیاد و سنگین نیست.

 

۷- فضای زیر میز کار معمولاً فضای غیرقابل استفاده است. شما می‌توانید با استفاده از دو قید چوبی گهواره‌ای برای تنگ نجاری بسازید و آن‌ها را زیر میز نگه‌دارید. برای اینکه لوله در جای خود ثابت بماند، می‌توانید به ازای هر لوله یک انحنا ایجاد کنید تا تنگ‌ها دقیقاً در یک راستا قرار بگیرند.

۸- یکی از راه‌های نگه داشتن قطعه‌ها به‌صورت ۹۰ درجه در کنار هم استفاده از گیره گونیا هست. اگر به گیره گونیا دسترسی ندارید، می‌توانید از چسب کاغذی استفاده کنید. در این ایده گیره وجود نداشت؛ اما گزینه بسیار مناسبی برای نگه داشتن دو قطعه فارسی بر شده در کنار هم هست.

۹- این تکنیک برای نجارهایی که درزمینهٔ ساخت قاب چوبی فعالیت دارند، بسیار مناسب است. شما می‌توانید با استفاده از پلای وود چهار قطعه چوبی مربع برش دهید. مرکز این مربع‌ها را با استفاده از مته به قطر دو سانتی‌متر سوراخ کنید. در مرحله بعد با استفاده از فارسی بر مانند تصویر مکعب را برش دهید.

۱۰- اگر دستگیره پیچ دستی نجاری زبر و ناخوشایند است، می‌توانید با استفاده از قطعه‌های پلاستیکی مانند انگشتی دستکش پلاستیکی و دسته فرمان دوچرخه یا هر قطعه نرم پلاستیکی دیگر این بخش را پوشش دهید. هرچه دستگیره پیچ دستی نجاری نرم‌تر باشد، از ابزار راحت‌تر استفاده خواهید کرد.

۱۱- در زمان پرس ورق‌های چوبی با تنگ نجاری، معمولاً چسب چوب بر روی لوله تنگ چکه می‌کند. باقی ماندن چسب بر روی لوله مانع از حرکت درست فک متحرک در راستای لوله می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از یک لوله پلاستیکی، مانع از خرابی لوله تنگ لوله‌ای شوید.

۱۲- یکی دیگر از ترفندهای نگهداری از گیره انبری نجاری، استفاده از سپری آلومینیومی یا چوبی است. اگر سقف فضای کار شما کوتاه است، سپری را به سقف پیچ کنید. همچنین در این روش قابلیت پیچ نمودن سپری به دیوار را هم خواهید داشت.

۱۳- همان‌طور که می‌دانید تنگ نجاری فشار بسیار زیادی ایجاد می‌کند. فشار زیاد ممکن است به چوب آسیب وارد کند. شما می‌توانید با استفاده از یک قطعه فوم از فرورفتگی چوب جلوگیری کنید. البته گیره لوله‌ای مدریت محصول شرکت آداک آرو ابزار پدهای پلاستیکی محافظ دارد که مانع از ایجاد آسیب به قطعه کار می‌شود.

 

۱۴- در این تصویر به‌خوبی روش ساخت شابلون برای نگه داشتن دو قطعه فارسی شده قابل‌درک هست. با استفاده از چهار گیره چوبی می‌توان به نتیجه رسید.

۱۵- اگر گیره رومیزی در اختیار ندارید، با این ترفند می‌توانید تگ لوله‌ای را به گیره رومیزی تبدیل کنید. این گیره فشار را از بالا به پایین وارد می‌کند. البته با توجه به دهانه کار گیر کوتاه، نمی‌توان انتظار داشت که به نتیجه دلخواه رسید.

۱۶- اگر گیره لوله‌ای را به کناره میز نجاری پیچ کنید، از آن می‌توانید به‌عنوان دست سوم از آن استفاده کنید.

۱۷- همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از خمیر بازی و بدون نیاز به گیره قطعات بسیار کوچک و مینیاتوری چوبی را پرس کنید.

۱۸- اگر در نظر دارید رنگ اجرا کنید، می‌توانید با استفاده از سی کلمپ (C Clamp) یک دستگیره موقتی ایجاد کنید.

۲۰- یک ایده جالب برای ساخت قلاب آویز گیره لوله‌ای

۲۱- با استفاده از یک گیره و یک شابلون به این شکل می‌توانید قالب ساخت هست ضلعی بسازید. گاهی می‌توان با یک ایده خلاقانه و شابلون ساده در سریع‌ترین زمان ممکن طرح موردنظر را اجرا کرد.

 

منبع :آیچوب