همه ما بارها با حکاکی ها و منبت کاری های پیچیده و جذابی بر سطح چوب های به کار رفته در کتابخانه، مبلمان، بوفه، درب و پنجره و هر محصولی که حاصل ماشین آلات صنعت چوب است مواجه شده ایم. حکاکی و منبت کاری چوب بدون شک تاثیر به سزایی در زیبایی محصول نهایی دارد و دلیلی برای چشم نواز بودن آن است. جالب است بدانید تمام این عملیات با تیغ های کوچک و ظریفی که به ماشین CNC و اورفرز نصب می شوند انجام می گیرد.

 تیغ هایی که جهت ایجاد این نقش و نگارها به کار می روند در صنعت چوب جز پر مصرف ترین تیغ ها محسوب می شوند و آشنایی با آن ها کمک زیادی جهت پیشرفت کاری  شما عزیزان فعال در صنعت چوب می باشد. تیغ جکاکی و تیغ منبت کاری دو نمونه از تیغ های مخصوص جهت عملیات ذکر شده در خطوط قبلی هستند که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

تیغ حکاکی

همان طور که در قسمت قبل ذکر شده برای ایجاد نقش و نگار و منبت کاری سطوح چوبی باید از تیغ های مخصوصی استفاده نمود. یکی از تیغ های پرکاربرد و مصرفی در این زمینه تیغ حکاکی می باشد. در ابتدا لازم است که یادآوری کنیم تیغ ها در دو شکل بلبرینگ دار و بدون بلبرینگ تولید می شوند که نوع بدون بلبرینگ برای استفاده در اورفرز و CNC مناسب است اما نوع بلبرینگ دار فقط بر روی دستگاه اورفرز و فرز میزی نصب می شود. تیغ حکاکی با توجه به این که از نوع بدون بلبرینگ است قابل نصب بر روی CNC و اورفرز می باشد که جهت حکاکی، نوشتن، ایجاد نقش و نگار و… قابل استفاده می باشد.

انواع تیغ حکاکی

در قسمت بالا اشاره نمودیم که تیغ حکاکی که از نام آن مشخص است حکاکی و نقاشی بر سطح چوب را انجام می دهد؛ تیغ حکاکی در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می شود که با زاویه اندازه آن را مشخص می کنند. زاویه هایی که استفاده بسیاری دارند شامل مواردی از قبیل 30 درجه، 60 درجه و 90 درجه است که با نصب بر روی ماشین آلات ذکر شده عملیات حکاکی را انجام می دهند. همچنین لازم است یادآوری کنیم که لبه های تیغ های حکاکی برای بالا رفتن کیفیت و طول عمر معمولا از جنس تنگستن کارباید می باشد که دچار شکستگی و لب پری نمی شود.

تیغ منبت کاری

منبت کاری از هنرهای قدیمی و بسیار زیبا در کشور ما به حساب می آید. اولین روش های منبت کاری بر سطح چوب استفاده از ابزارهای دستی از قبیل مغار، سوهان و چکش بود که علاوه بر دقت کمتر، زمان بیشتری را به خود اختصاص می داد. امروزه استفاده از ماشین آلات روش متدوالی برای منبت کاری می باشد که با کمک دستگاه سی ان سی و اورفرز انجام می گیرد. تیغ های منبت کاری جهت ایجاد نقش های پیچیده، نوشته ها، حکاکی و شیارزنی به کار می روند. بدون شک تیغ منبت کاری طرح های زیبایی که بر سطح چوب ایجاد می کند صحنه های چشم نواز و مورد پسند مصرف کنندگان را به وجود می آورد.

تیغ مارپیچ

لازم به ذکر است که تیغ منبت کاری با اسامی از قبیل تیغ فرز کونیک، تیغ مخروطی شیاردار، تیغ مارپیچ، تیغ روتاری خوانده می شود. از نکات مثبت تیغ مارپیچ این مورد است که معمولا در ساخت آن کروم، وانادیوم و کارباید به کار می رود که دچار شکستگی، لب پری و… نمی شود و علاوه بر موارد بالا ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت نیز می باشد. همچنین شیار های تعبیه شده بر بدنه تیغ منبت کاری نقش مهمی در براده برداری در هنگام انجام عملیات ایفا می کنند. لازم است ذکر کنیم که تیغ های مارپیچ در سایزهای مختلفی تولید می شوند و قطر نوک آن ها یا همان قسمت نفوذی تیغ معمولا متفاوت می باشد.

منبع :چوبینر