معرفی مته

مته یک ابزار جهت سوراخ کاری سطوح بتنی، سنگی، چوبی، فلزی، استیل، آلومینیومی و… می باشد که با نصب بر روی دریل در کوتاه ترین زمان سوراخ مورد نیازتان را ایجاد می کند. مته ها با حرکت چرخشی و ایجاد فشار بر سطح کار عملیات سوراخ کاری را انجام می دهند. مته ها در سایزهای مختلف و اشکال گوناگونی تولید می شوند و هر کدام کاربرد منحصر به خود را دارند. همچنین مته ها با توجه به جنس بدنه و قسمت کارگیرشان برای سطوح گوناگون استفاده می شوند، گاهی توانایی مته ها به میزانی است که برای چند سطح مختلف از قبیل چوب، استیل و آلومینیوم قابل استفاده می باشند. مته کاجی مخروطی، برگی، چهارشیار، پنج شیار، ته گرد و… انواع مختلفی از مته با کاربردهای متفاوتی می باشند که در ادامه متن قصد داریم به کاربرد و ویژگی های مته کاجی مخروطی بپردازیم.

مته کاجی مخروطی چیست؟

یکی از مته های کاربردی و پر استفاده مته کاجی مخروطی است، دلیل این نام گذاری ظاهر مخروطی شکل آن می باشد. مته کاجی که به اسم مته پله ای نیز خوانده می شود جهت سوراخ کاری چوب، استیل، آلومینیوم و… به کار می رود. از ویژگی های جالب این مدل مته می توان به این مورد اشاره نمود که مته کاجی مخروطی دارای سایز بندی پله ای می باشد که از مقدار کم به زیاد درجه بندی شده است و در واقع نقش چند مته با سایزهای مختلف را برعهده دارد. برای مثال شما با استفاده از یک مته کاجی سایز 4-25 سوراخ های متعددی با قطرهای مختلفی می توانید روی قطعه کار ایجاد نمایید.

معرفی تیغ اورفرز و سی ان سی

دستگاه سی ان سی، اورفرز، فرز میزی در صنایع مختلفی از قبیل چوب و فلز کاربرد بالایی دارند. شاید بارها برش های جالب یا اتصالات زیبایی در لوازم خانگی، اداری، دکوری و… دیده باشید که توجه شما را جلب کرده باشند. برای ایجاد برش، شیار، اتصالات، پرداخت لبه ها و سایر موارد باید از تیغ های مخصوص به آن عملیات استفاده نمود. معمولا از روی شکل ظاهری تیغ ها می توان به شیار یا اتصالی که ایجاد می کند پی برد. تیغ ها در انواع مختلفی از قبیل تیغ پرداخت، تیغ انگشتی، تیغ شیارزن، تیغ رگال و… تولید می شوند که ما در قسمت بعدی این مقاله کاربرد تیغ رگال را برای شما شرح می دهیم.

تیغ رگال چیست؟

تیغ های ذکر شده در قسمت بالا با توجه به شکل ظاهری و ساختارشان بر روی ماشین CNC یا اورفرز نصب می شوند. تیغ های بلبرینگ دار و بدون بلبرینگ قابل استفاده بر روی فرزها می باشند و دستگاه سی ان سی فقط قابلیت استفاده از تیغ های بدون بلبرینگ را دارد. لازم به ذکر است که تیغ رگال جز تیغ های بدون بلبرینگ محسوب می شود و قابل نصب بر روی ماشین CNC و اورفرز است. تیغ رگال از دو لبه تشکیل شده است و شیاری که ایجاد می کند شبیه حرف تی می باشد، همچنین در اکثر موارد لبه های این تیغ از جنس تنگستن کارباید مقاوم تولید شده است. تیغ رگال یکی از پرمصرف ترین تیغ ها است که جز تیغ های تخصصی به حساب می آید.  بهترین گزینه جهت ایجاد شیار رگال بر روی قطعه کار؛ تیغ رگال است که در سایز های مختلفی از قبیل 28، 32 و… تولید می شود و شیاری که ایجاد می کنید دارای لب داخلی کونیک شده می باشد.

 

منبع :چوبینر