در این مقاله به معرفی رنده دستی نجاری و انواع آن می پردازیم. آیا شما به این فکر کرده‌اید که اگر رنده دستی نجاری اختراع نمی‌شود چطور ما می‌توانستیم به چوب شکل فرم و هویت دهیم؟ رنده دستی نجاری در گذشته‌های دور اختراع شد و تا به امروز در شکل‌ها اندازه‌های مختلف هنوز هم علاقه‌مندان مخصوص به خود را دارد.

اگر تا به حال با این ابزار کار نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم به‌عنوان یک علاقه‌مند به چوب، برای خود رنده دستی تهیه کنید. این ابزار هویت یک نجار است با داشتن یک رنده دستی اصالت کار خود را به نمایش می‌گذارید. پیشینه‌ای که سرشار از هنر و افتخار است.

معرفی رنده دستی نجاری و انواع آن

اگر شما یک علاقه‌مند به کارهای چوبی هستید ابتدا باید بدانید چه مدل رنده‌هایی در نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارکرده هر یک چیست. حالا که به مبحث رنده دستی نجاری علاقه‌مند شدید بهتر است با دیدی باز و اطلاعاتی کامل به دنبال خرید یک رنده مناسب بروید. هر کدام از رنده‌های موجود در بازار برای اجرای یک هدف خاص ساخته شده‌اند و مهم است شما بدانید بر اساس نیازتان به چه رنده‌ای احتیاج دارید. ما شما را در این نوشته با رنده‌های مورد استفاده در نجاری آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید…

حدود ۲۰۰۰ سال پیش از رنده برای ساخت سازه‌ها و وسایل چوبی استفاده می‌شد. شواهدی از رنده دستی در دوران رومیان موجود است اما هنوز تاریخچه‌ای دقیق از زمان پیدایش و اختراع رنده دستی نجاری موجود نیست. از ۱۸۰۰ سال پیش تغییراتی بر روی رنده ایجاد گردید و از آن موقع به بعد بود که از رنده دستی به‌عنوان یک ابزار کلیدی و مهم در نجاری استفاده می‌شد. پس از گذشت سال‌ها در سراسر جهان از رنده دستی استفاده شد تا آنجایی که حتی امروزه هم می‌توانید در فروشگاه‌های آنلاین انواع رنده دستی را بیابید این ماندگاری نشان از اصالت این ابزار مهم و کاربردی است.

 

رنده دستی نجاری و انواع آن به سه دسته تقسیم می شوند:

نوع اول:رنده هایی که برای تسطیح چوب به کار می رود مانند رنده قاچی،یک تیغ،دو تیغ،پرداخت،رنده دستگاه یا رنده بلند

نوع دوم:رنده هایی که برای فرم دادن به چوب و ایجاد قوس در سطح کار مورد استفاده قرار می گیرد مانند رنده کاس و سینه،بال کبوتری،افرازو… .

نوع سوم:رنده هایی که در شکاف زدن و فرم دادن قطعات اتصال به کار می روند مانند رنده های طرح فرنگ(گرات)دوراهه،کنشافت و

اجزای رنده دستی نجاری

شاخ رنده:

در واقع همان دسته رنده می باشد که برای هدایت رنده روی چوب به کار می رود.شاخ رنده باید از چوب محکم مانند ممرز،راش،چنار و… تهیه شود و به وسیله اتصال گرات یا اتصال کوله به رنده متصل شده باشد

پشتی کوله:

قسمت انتهای بدنه رنده یا محلی که با دست راست گرفته می شود

دهانه رنده:

در سه وضعیت مختلف فروخته می شود به نام دهانه گشاد،دهانه تنگ،دهانه صحیح معروف هستند که دهانه در رنده هایی که باید پوشال برداری ظریف تری از روی کار بردارند باریک تر می باشند و رنده هایی که پوشال برداری بیشتری از کار بر میدارند باید گشاد تر باشد.دقت بفرمایید در داخل کوله رنده یک شکاف برای قرار دادن تیغه و گوه و همچنین اهن پشت تیغه ایجاد شده است که قسمت بالا ی شکاف را دهانه پوشال و قسمت پایین که تیغه از آن بیرون می آید دهانه رنده می گویند.

تیغه رنده :

به شکل مستطیل و از فولاد آلیاژی ساخته می شود،البته شکل تیغه بستگی به نوع رنده و کاری که از آن انتظار داریم متفاوت می باشد.زاویه تیغه نیز بستگی به نحوه قرار گرفتن تیغه در کوله رنده دارد یعنی هرچه تیغه رنده در داخل کوله عمود تر باشد زاویه تیغه بیشتر است که در نتیجه پوشال کمتری از سطح کار بر میدارد و برعکس هرچه زاویه کمتر باشد یعنی خوابیده تر و تیغه با چوب بیشتر درگیر می شود( رنده تخت ژاپنی) و پوشال بیشتری از سطح چوب بر میدارد،باید اضافه کنم زاویه گوه یا به اسم زاویه تیغه معروف است باید در کارهای صنایع چو ب 25الی 30 درجه باشد و اگر کمتر از 25 باشد لبه تیغ کشیده و تیزی آن بیشتر می باشد و اگر اندازه زاویه بیشتر حدی که گفته شد بیشتر باشد پخ تیغه کم می شود و تیغه عمل رندیدن را به سختی انجام می دهد.

 رنده دستی نجاری و انواع آن

 رنده دستی نجاری و انواع آن : رنده قاچی

رنده ای است که برای صاف کردن و تسطیح چوب های دارای ناهمواری زیاد استفاده می شود.دهانه رنده قاچی به دلیل ضخامت پوشال ایجاد شده نسبت به رنده های دیگر گشاد تر است و کف رنده قاچی بهتر از چوب ممرز ساخته شود.پهنای تیغه رنده قاچی بین 24 تا 33 میلی متر است و پهنای کوله رنده بین 41 تا 50 و طول آن 24 میلی متر است.تیغه رنده قاچی تخت زاویه 45 درجه در کوله قرار می گیرد.مقدار بیرون زدگی تیغه از کوله در رنده قاچی بیشتر از رنده های دیگر است.

 

رنده دستی نجاری و انواع آن : رنده بغل دوراهه ساده

این رنده در دو نوع چوبی و فلزی وجود دارد تیع رنده به عرض 18،24،28،30 میلی متر ساخته می شود در واقع پهنای تیغه در کف رنده برابر با تمام پهنای کوله رنده است و از این رنده برای ساخت اتصال نیم و نیم و دوراهه کردن نر تخته های چوبی استفاده می شود.معنی دوراهه کردن این است که پلدار کردن امتداد طول یا عرضی لبه چوب ها مانند لبه درب ها،جای شیشه قاب ها و … به کار می رود،دقت بفرمایید این رنده گونیا ندارد و فقط عمق قابل تنظیم است.

 

 

 رنده دستی نجاری و انواع آن :رنده دو تیغ

شکل رنده مانند رنده یک تیغ است با این تفاوت که رنده دو تیغ از یک تیغه و یک پشت بند تیغ تشکیل شده هستند که در مجموع دو تیغ نامیده می شود و این رنده برای تسطیح بهتر سطح کاری و از بین بردن آثار به جا مانده از رنده یک تیغ استفاده می شود و برای پوشال برداری ظریف به کار می رود(زاویه قرار تیغه 45 درجه می باشد)

 رنده دستی نجاری و انواع آن : رنده پرداخت

وسیله است که در آخرین مرحله کار و برای از بین بردن ناهواری احتمالی به جا مانده از رنده دو تیغ به کار می رود به این علت که رنده پرداخت آخرین رنده ای است که برای تسطیح سطح چوب مورد استفاده قرار می گیردو باید دقت کرد که تمام ناهواری سطح چوب برداشته شده باشد و قطعه کار فاقد هر گونه ناصافی باشد(زاویه قرار تیغه 48 تا 50 درجه می باشد)

 رنده دستی نجاری و انواع آن : رنده خشی

عمل تسطیح چوب را انجام نمی دهد بلکه چون تیغه آن دارای شیار می باشد می توان از آن برای برطرف کردن ناهواری های کوچک در سطح کار و همچنین پاک کردن مواد اضافی روی چوب استفاده کرد.یکی از مهم ترین کاربرد رنده های خشی این است ایجاد سطح چسب بیشتر بین دو قطعه چوب است به این علت که اگر بخواهیم دو قطعه چوب را که هر دو کاملا پرداخت شده اند به هم بپسبانیم به دلیل وجود اصطحکاک کم اتصال محکمی قرار نمی شود برای رفع این مشکل با رنده خشی روی چوب خط می اندازیم.زاویه قرار تیغه از 75 تا 80 درجه می باشد تقریبا عمود است.دقت بفرمایید هرچه زاویه قرار تیغه در داخل کوله کمتر باشد پوشال بیشتری بر میدارد و برعکس هر چه زاویه عمود باشد پوشال کمتری بر می دارد(پخ تیغه 25 درجه می باشد).

 

 

منبع :چوبک ابزار